פורסם ב כלים לחיים קלים, מתכוננות לראיונות

איך להפוך פרופיל גיטהאב לכרטיס ביקור

קוד: README.md
זמן קריאה: 5 דקות

בשנים האחרונות נהיה יותר ויותר מקובל שמתכנתות יצרפו פרופיל גיטהאב לקורות החיים שלהן. השימוש בגיטהאב בתור “תיק עבודות” הוא משמעותי במיוחד לג’וניורית (כפי שמסבירה פונקצייה אנונימית) אבל גם הרבה סיניוריות מטפחות פרופיל גיטהאב פעיל עם תרומה לפרוייקטי קוד פתוח, כתיבת פרוייקטים אישיים ועוד…

אכן, גיטהאב הוא מקום נהדר לאחסן בו את הקוד של כל הפרויקטים שלך ולעקוב אחרי גרסאות, אבל אין ספק שהוא מעולם לא עוצב במטרה לשמש כתיק עבודות. גיט הוא כלי עבודה, וגיטהאב מספק את כל הפונקציונליות של גיט ועוד הרבה פעולות משלימות ונוחות מאוד. כיאה לכלי עבודה, הוא לא ממש ידידותי לזרים שבאו להתרשם מהפרופיל שלך.

סליחה אוקטוקאט, אתה יודע שאני אוהבת אותך, זה לא אישי

לפני מספר חודשים, גיטהאב שחררו את ה- Profile README . פיצ’ר חדש שאמור לעזור לנו להפוך את פרופיל הגיטהאב שלנו ליפה וידידותי יותר. אני גילית על הפיצ’ר הזה בטוויטר כבר ביולי, וחשבתי שהוא גאוני, אבל התעכבתי עם המימוש עד עכשיו בעקבות המגיפה העולמית הקטנה שמסתובבת לנו כאן.

מה זה הפיצ’ר הזה? 

קבצי README הם קבצים שכתובים ב- Markdown – שפה ליצירת עמודי אינטרנט יפים מקבצי טקסט פשוטים. נהוג להוסיף קבצים כאלה לפרויקטי גיט, ובהם להסביר ולתת קונטקסט חשוב לכל מי שמשתמשת או תורמת לפרויקט. קובץ Profile README הוא קובץ שניתן להעלות לגיטהאב שלך כדי להסביר ולתת קונטקסט חשוב על עצמך. 

בפועל – הפיצ’ר מאפשר לנו ליצור קובץ README שיהפוך להיות עמוד הבית החדש של הגיטהאב שלנו.

מה אפשר לעשות עם הפיצ’ר?

המטרה של עמוד בית כזה, לדעתי לפחות, היא לכוון את המבקרים שמגיעים לפרופיל הגיטהאב שלך, למקום אליו את רוצה שהן יגיעו.

למשל, אם את מחפשת עבודה והעלית כמה פרויקטים לגיטהאב שלך, את יכולה ליצור עמוד פרופיל בו תכתבי שאת מחפשת עבודה, תפרטי קצת על תפקידים שעשית וטכנולוגיות שהשתמשת בהן, ותתני לינק לפרויקט שאת גאה בו ביותר. מי שיתעניין יוכל להגיע כמובן לפרוייקטים אחרים, אבל את רוצה שיתחילו מגולת הכותרת.

הנה דוגמא לעמוד בסגנון שמצאה חן בעיניי – 

לחילופין, אם אין לך פרויקט אחד ספציפי שאת רוצה לייחצן, אלא את העובדה שתרמת לפרוייקטי קוד פתוח, את יכולה להוסיף לינקים אליהם כמו בדוגמא הזו –

ממה שראיתי, המון מפתחות משתמשות בפרופיל הגיטהאב שלהם כסוג של לינקדין עם התמקדות טכנית – פירוטי פרויקטים, שפות תכנות, תחומים חדשים שהן לומדות כרגע וכמובן לינקים בולטים לחשבון טוויטר / בלוג מקצועי / ערוץ יוטיוב, או כל תוכן טכני אחר שהן יוצרות.

בעמוד הגיטהאב הזה תוכלו לראות המון דוגמאות לעמודי גיטהאב ולשאוב רעיונות – https://github.com/coderjojo/creative-profile-readme

כדי להמחיש את גודל ההבדל, אני רוצה להראות לכן את הגיטהאב האישי שלי – לפני ואחרי יצירת עמוד פרופיל.

בעמוד הישן אפשר לראות כמה פרויקטים, פרטים אישיים וקצת סטטיסטיקות.

בעמוד החדש אפשר לראות את חוש ההומור המטופש שלי, איפה אני עובדת, שתי הפניות לבלוג כמובן, ופרויקט חמוד שעשיתי. אין ספק שהעמוד החדש נראה יותר טוב וגם מייצג אותי הרבה יותר טוב.

בינתיים עשיתי בעמוד שלי עיצוב די מינימאלי עם קצת לינקים ואייקונים, אבל אם תשוטטו באינטרנט תראו שאנשים עשו דברים משוגעים לגמרי, ומאוד מושכי עין – כל דבר שיעזור לכן לבלוט הוא מצוין.

איך אתן יוצרות לעצמכן דף פרופיל?

זה ממש פשוט. גשו לגיטהאב שלכן וצרו פרויקט חדש בשם זהה לשם המשתמש שלכן. כשתסיימו, תראו את ההודעה הנחמדה הזו – 

את קובץ ה-README שנוצר בפרויקט אתן יכולות לערוך. יש הרבה מדריכי markdown באינטרנט שיעזרו לכן ליצור כותרות, להכניס תמונות וגיפים, וכל דבר אחר (שימו לב שאי אפשר להכניס סקריפטים בעמודים האלה). ב-intellij, העורך בו אני משתמשת יש פלאגין עם תצוגה מקדימה לקבצי markdown. אם אתן משתמשות בעורך שאין לו פלאגין מתאים, אתן יכולות לעצב את הפרופיל שלכן בעזרת אתרים מתאימים שעושים את אותו הדבר.

נקודה אחת שחשוב לזכור – כל שינוי שתעשו ב-README ישר הופך להיות עמוד הבית החדש שלכן, אז כדאי לדחוף לגיט רק כשאתן אוהבות את התוצאה.

אז קדימה, תהיו יצירתיות, תעשו עמודי גיטהאב יפים, ואל תשכחו לשתף פה את התוצאה!


אם יש לכן חברות שהן מפתחות ולא דוברות עברית, הן יכולות לקרוא את הגרסא המתורגמת כאן.

השאר תגובה